Stand-up´ia Suomessa jo vuonna 1966.

Ohhoh!

YouTubea selatessani yllätyin, sillä löysin stand-up-komiikkaa jo vuodelta 1966, vaikka virallisesti se Suomessa alkoikin vasta joskus millenniumin vaihteen tienoilla. Samalla löysin myös imitaatioesityksen, sillä sama esitys sisältää sekä stand-up´ia että imitaatiota. Yleensä ajatellaan, että ensimmäinen suomalainen imitaattori oli Reijo Salminen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Reijo_Salminen_(imitaattori)

Stand-up-koomikkona ja imitaattorina esiintyi vuonna 1966 mies, joka tuli tunnetuksi ja koko kansan suosikiksi vasta 1970-luvun lopussa:
http://www.youtube.com/watch?v=Aj9ar7zMxGU

6

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katajainen kansa

      Parhaat koomikot tulivat vasta 2007> eteenpäin.

    • Kukkelikuuu

      Lavakomiikkaa on tehty Suomessa lähes sata vuotta. Tunnetuimpia nimiä ovat Reino Helismaa, Esa Pakarinen ja ylivoimaisesti parhaana kaikista Eemeli.

      Uudelleen hienosti Ameriikan kautta muka-keksitystä ja kopsatusta ständapista ehdottomasti tyrmäävin lavatyyppi on Risto K. Järvinen. Ja sitten ne jäykät tuomaripellet tietenkin potkivat sen pois siitä tv-ohjelmasta.

      Nyky-Ständupista tulee mieleen esiintyjän jännitys, hidas tunnelma ja lievähkö myötähäpeä. Katsomossa on vähän niin kuin pöntöllä istuisi.

    • gimmick

      Stand up itse asiassa tarkoittaa alunperin mitä tahansa lavalla tai yhteisesti kaikille tehtävää esitystä. Olen itse taikuri ja stand up taikuudesta on puhuttu iät ajat. On oikein sanoa stand up komiikka, mutta jos puhutaan pelkästään stand upista, se voi olla mikä tahansa hieman isommalle yleisölle tehtävä esitys.
      http://www.kimwist.com">Taikuri Kim Wist

      • gimmick

    • byh6t4gvfrd
    • hthrthrth

      Kyllä Reijo Salminen oli ihan stand-up´'ia jo 70 luvulla.Juttejen vain piti olla tarinoita tuohon aikaan.Myös Eemelikin oli loistava letkauttaja mutta jäätyi aina kun alettiin kuvata kuten elokuvissa kun oli isot odotukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      100
      3596
    2. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      114
      2239
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2073
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1817
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1536
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      19
      1022
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1016
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      940
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      892
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      850
    Aihe